Toidukaupade hinnad tõusid viiendat kuud järjest

FAO toiduhinna indeks oli 2016. aasta juunis keskmiselt 163,4 punkti, 6,6 punkti võrra (4,2%) kõrgem kui mais, kuid 1% madalam kui mullu samal ajal. Juuni oli juba viies järjestikune kuu, mil indeks tõusis. Ühtlasi oli juuni kuine kasv suurim viimase nelja aasta jooksul. Tõusid pea kõik osaindeksid, välja arvatud õli. Hüppeliselt tõusid suhkru hinnad, piima, teravilja ja liha hindade tõus oli mõõdukam.

Teravilja hinnaindeks oli juunis keskmiselt 156,9 punkti, olles 4,4 punkti (2,9%) kõrgem kui mais, kuid siiski 3,9% madalam kui mullu juunis. Pea kogu juunikuise hinnatõusu tagas maisi noteeringute tugevnemine, mille põhjuseks oli eksporditarnete vähenemine Brasiilias. Nisu hinnad tõusid kuu esimeses pooles, enne kui saabusid raportid rekordsaakidest USAs ning oodatust paremate saakide kohta Musta mere piirkonnas. Riisi hinnad muutusid juunis maiga võrreldes vähe.

Õli hinnaindeks oli eelmisel kuul keskmiselt 162,1 punkti, jäädes 1,3 punkti (0,8%) madalamaks kui mais. Languse taga oli eelkõige tagasihoidlikust nõudlusest maailmaturul ning hooajalise tootmise kasvust Indoneesias ja Malaisias põhjustatud palmiõli madalad noteeringud. Oma mõju avaldasid indeksi langusele ka head väljavaated päevalille- ja rapsiõli piisavateks tarneteks. Samas sojaõli hinnad tõusid, mille põhjustasid vähenenud tarned Lõuna-Aafrikas ning esialgsest vähem soodne tootmisperspektiiv 2016/17. aastal.

Piimatoodete hinnaindeks oli juunis keskmiselt 137,9 punkti, olles 9,9 punkti (7,8%) kõrgem kui mais. Kõigi indeksi moodustavate piimatoodete kuu keskmised hinnad tõusid. Ebakindel perspektiiv 2016/17 piima-aastaks Okeaanias ning kuise piimatootmise kasvu aeglustumine ELs aprillikuus tõid kaasa noteeringute tugevnemise. Ent juunikuine hinnatõus vaid toibutas turgu viimasel kolmel kuul valitsenud madalatest hindadest. 2015. aasta juuni hinnaindeksile jäädi sel aastal siiski 23 punktiga (14%) alla.

Liha hinnaindeks oli juunis keskmiselt 158,3 punkti, olles 3,8 punkti võrra (2,4%) kõrgem kui selle korrigeeritud väärtus mais. Kõigi kategooriate liha hinnad tõusid juba kolmandat kuud järjest. Eriti tõusid sea- ja lambaliha, vähem veise- ja linnuliha hinnad. Tapaküpsete sigade nappus ning tapakaalu langus ELs on kaasa toonud pakkumise vähenemise ning põhjustanud ekspordi noteeringute järsu tugevnemise. Samamoodi tõstsid lamba- ja veiseliha hinda vähenenud eksporditarned Okeaanias. Linnuliha hind on tõusnud aasta algusest küll pidevalt, ent mõõdukalt – jaanuarist alates on hind tõusnud 10%. Eriti tugevalt on oma linnuliha müüki kasvatanud Brasiilia, eelkõige Jaapanisse ja Saudi Araabiasse.

Suhkru hinnaindeks oli juunis keskmiselt 276,0 punkti, mis oli 35,6 punkti (14,8%) kõrgem maikuisest tasemest. Hüppeline hinnatõus peegeldab vähem positiivseid tootmise väljavaateid Brasiilias, kus tugevad vihmasajud kahjustavad suhkru saagikust ja takistavad koristustöid.