FAO andmetel toiduhinnad maailmas natuke tõusid

FAO toiduhinna indeks oli 2016. aasta aprillis keskmiselt 151,8 punkti, olles 1,1 punkti (0,7%) kõrgem kui märtsis, kuid pea 10% madalam kui 2015. aasta aprillis. Taimeõlide noteeringute suhteliselt tugev kasv koos teravilja hindade mõnevõrra tagasihoidlikuma kasvuga suutsid enam kui küllaga katta piimatoodete ja suhkru hindade languse maailmaturul. Seega juba kolmandat kuud järjest FAO toiduhinna indeks pisut kasvas.

Teravilja hinnaindeks oli aprillis keskmiselt ligi 150 punkti, olles 2,2 punkti (1,5%) kõrgem märtsikuisest tasemast, ent 10,4% madalam kui mullu samal ajal. Enim kasvasid maisi noteeringud, mõjutatuna USA dollari nõrgenemisest ning taimeõlide hindade tõusust. Samas soodsad ilmastikuolud ning oodatav suur saak uuel hooajal piirasid turgudel nisu hinna tõusu. Riisi hind veidi langes.

Piimatoodete hinnaindeks oli aprillis keskmiselt 127,4 punkti, jäädes 2,9 punkti (2,2%) madalamaks märtsi seisust. Piimatoodete hindu maailmaturul mõjutasid enim endiselt rohke pakkumine ja tavapäraste importijate tagasihoidlik ostuhuvi. Sarnaselt eelmise kuuga olid aprillis kõige enam hinnalangusest mõjutatud või ja juustu hinnad, kajastades kasvavaid varusid peamistes eksportivates riikides. Lõssipulbri hind maailmaturul on jäänud ELi sekkumiskokkuostu hinna lähedale.

Õli hinnaindeks oli aprillis keskmiselt 166,4 punkti, 6,6 punkti (4,1%) kõrgem kui eelmisel kuul. Indeks kasvas juba kolmandat kuud järjest. Aprillis tõus oli taas ajendatud palmiõli hinna tõusust, mida on tugevasti mõjutanud kasvav nõudlus maailmaturul ning üsna sünge tootmise perspektiiv 2016. aastaks. Indeksi koostamisel teiseks kaalukamaks tooteks on sojaõli, mille hind samuti tõusis. Ka siin on põhjuseks ebasoodsad tootmise väljavaated Lõuna-Ameerikas.

Liha hinnaindeks oli aprillis keskmiselt 146,6 punkti, 1,2 punkti (0,8%) kõrgem kui märtsis. Sea- ja linnuliha hinnad jäid pea märtsi tasemele, peegeldades tasakaalu nõudluse ja pakkumise vahel. Lambaliha hinnad mõnevõrra tõusid. Märkimisväärselt tõusid veiseliha noteeringud. Piiratud varustatus USAs kergitas veiseliha kuu keskmist ekspordihinda Austraalias, kus need tõusid kõrgeimale tasemele 2015. aasta oktoobrist alates.

Suhkru hinnaindeks oli aprillis keskmiselt 215 punkti, mis jäi 3,8 punkti (1,7%) madalamaks märtsi hinnatasemest. Langus viimasel kuul viitab suurtele ekspordikogustele Brasiilias, mille taga on rikkalik saak ning eeldus, et riigis väheneb suhkruroo kasutus etanooli tootmiseks. Suhkru hinna langust maailmaturul piiras võimalus, et teist hooaega järjest jääb suhkru tootmine väiksemaks kui prognoositud tarbimine.