Uuel aastal jätkub toidukaupade hinnalangus

FAO toiduhinna indeks (THI) oli 2016. aasta jaanuaris keskmiselt 150,4 punkti, jäädes pea 3 punkti (1,9%) madalamaks 2015. aasta detsembrikuisest seisust ning koguni 29 punkti (16%) allapoole mulluse jaanuari tasemest. Kõikide indeksi arvestamisel jälgitavate tootegruppide hinnad langesid. Enim langesid suhkru ja piimatoodete hinnad.

Teravilja hinnaindeks oli jaanuaris keskmiselt 149,1 punkti, olles 2,5 punkti (1,7%) madalam kui eelnenud kuul. Maisi ja nisu hinda maailmaturul mõjutasid jätkuvalt rohked tarned, teravnenud konkurents eksporditurgudel ning tugev USA dollar. USA maisi noteeringud langesid mitme aasta madalaimale tasemele. Samal ajal langes riisi hind maailmaturul vaid marginaalselt.

Õli hinnaindeks oli jaanuaris keskmiselt 139,1 punkti, 2,4 punkti (1,7%) madalam kui detsembris. Languse põhjustasid eelkõige madalad sojaõli hinnad, mis langesid reageerides suurte sojaoa tarnete ootustele maailmaturul. Palmiõli hinnad olid stabiilsed.

Piimatoodete hinnaindeks oli keskmiselt 145,1 punkti, mis oli 4,4 punkti (3%) madalam kui detsembris. Suur talvine piimatoodang Euroopa Liidus, oodatust suurem tootmine Okeaanias ning loid impordinõudlus on põhjustanud kõigi indeksiga hõlmatud piimatoodete hindade languse. Kujunenud olukord on kõige enam mõjutanud piimapulbri hinda.

Liha hinnaindeks oli eelmisel kuul 148,3 punkti, olles 1,7 punkti (1,1%) madalam kui detsembris. Langesid pea kõigi lihaliikide noteeringud. Erandiks oli vaid sealiha, mille hind püsis suuresti tänu jaanuaris avanenud ELi eraladustamise meetmele stabiilne. Tootmise tipphooaja algus Okeaanias langetas järsult lambalihahinda. Linnu- ja veiseliha hinnale avaldas mõju eelkõige loid nõudlus.

Suhkru hinnaindeks oli jaanuaris keskmiselt 199,4 punkti, jäädes 8,4 punkti (4,1%) madalamaks kui detsembris. See oli esimene langus pärast neli kuud kestnud tõusu. Hinnalanguse taga oli oodatust parem kultuuride seisund Brasiilias. Võimalik suhkru tootmismahtude vähenemine Indias, Tais, Lõuna Aafrikas ja Hiinas ei olnud suhkru hinna languse peatamiseks piisavad.